Wiosna ach to ty! Zarezerwuj w terminie od niedzieli do piątku i skorzystaj z Rabatu aż 20% - użyj kodu: Wiosna24

Zarezerwuj online

Praga

Miasto, które niezmiennie zachwyca – atmosferą, architekturą, zabytkami. Chociaż Praga jest bogata w atrakcje, warto tu zajrzeć chociaż na weekend, aby zobaczyć najważniejsze miejsca, skosztować tutejszej kuchni oraz choć na chwilę zachłysnąć się wyjątkowym klimatem czeskiej stolicy.

 

Jednym z najistotniejszych i zdecydowanie wartych odwiedzin miejsc są Hradczany, czyli wzgórze zamkowe. Znajdziemy tu piękny praski zamek, robiącą ogromne wrażenie, monumentalną Katedrę Św. Wita, a także urokliwą, Złotą Uliczkę z bardzo niskimi domami, gdzie niegdyś mieszkał m.in. pisarz Franz Kafka.

 

Zdecydowanie warto jest udać się także do nieco oddalonego od samego centrum miasta Wyszehradu. Znajdziemy tu liczne skarby architektoniczne, takie jak romańską rotundę św. Marcina z XI w., neogotycki kościół Św. Piotra i Pawła, podziemne kazamaty, w których umieszczono oryginały barokowych rzeźb z Mostu Karola czy gotyckie piwnice, w których znajduje się muzeum historyczne. Jednak warto tu przyjść choćby tylko dla wyjątkowo pięknego widoku na Pragę i Wełtawę, który rozciąga się z tarasu widokowego na krańcu twierdzy.

 

Na Rynku Starego Miasta w Pradze mamy do czynienia z niezwykle interesującą architekturą oraz wieloma zabytkami. Do najsłynniejszych z pewnością można zaliczyć Ratusz Staromiejski z unikalnym zegarem Orloj, w którym co godzinę pojawiają się sylwetki 12 apostołów. Z samego szczytu ratusza rozpościera się natomiast przepiękny widok na miasto. Na Starym Rynku ujrzymy także gotycki kościół Marii Panny z najstarszymi w Pradze organami, a także barokowy kościół św. Mikołaja zawierający m.in. XVIII-wieczne freski.

 

Nieopodal Rynku Starego Miasta odnajdziemy dzielnicę żydowską Josefov. Jest tu Synagoga Maisela, Ratusz Żydowski, a także najstarsza w Europie, wciąż funkcjonująca, świątynia żydowska – Synagoga Staronowa. Według legendy zbudowali ją uciekinierzy z Jerozolimy po tym, gdy zburzono Świątynię Jerozolimską, a jej fragmenty przenieśli do Pragi aniołowie.

 

Będąc w Pradze nie można nie zobaczyć Mostu Karola, jednego z najsłynniejszych kamiennych mostów na świecie, który został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jego budowę rozpoczęto w 1357 r. Na moście znajdują się gotyckie wieże oraz posągi świętych. Za dawnych czasów odbywały się tu koronacje czeskich królów.

 

Praga to jednak nie tylko zabytki, ale również liczne wydarzenia kulturalne, a zimą jeden z najpiękniejszych w Europie, jarmark bożonarodzeniowy.