Nacieszyliście się już okolicą i chcecie wybrać się gdzieś dalej? Mamy do zaproponowania 3 trasy do umilenia waszego czasu w naszych domkach całosezonowych. Trasy mają różną długość, profil wysokości i obejmują inne ciekawe miejsca okolicy. Najdłuższa trasa ma 60 km długości! Jednak pamiętajcie że nie musicie robić całej trasy, planujecie wycieczkę odpowiednio do waszych umiejętności.
Dajcie się zaczarować Skałom Teplickim
Na pierwszy ogień bierzemy trasę do Skał Teplickich w Czechach. Każdą z tras rozpoczynamy w Lasówce. Piękna malownicza droga, idealna do spokojnego spaceru w akompaniamencie szumu drzew. Część szlaku po stronie czeskiej może być płatna.
- Suma podejść: 1263 m
- Suma zejść: 1479 m
- Region: Góry Bystrzyckie, Pogórze Orlickie, Góry Stołowe
- Najwyższy punkt: Odejście od Fortu Karola 824 m n.p.m
A może Skały Puchacza?
Trasa ta może obfitować w trudności. Naturalnie trasa ta jest mocno błotnista, często jest jeszcze zniszczona przez przejazdy samochodów.
Pierwszym istotnym punktem na trasie są ruiny zamku Homole, choć obecnie stanowią jedynie szczątki historycznej budowli. Kolejnym etapem jest kierunek szczytu Grodczyna / Grodźca, którego droga również charakteryzuje się trudnym terenem, obfitującym w błoto i uszkodzenia.
Po zejściu w kierunku wioski Kulin, szlak zmienia kolor na zielony, jednak uważajcie bo możecie napotkać problem z odszukaniem właściwej drogi, ze względu na ogrodzenia z pastuchami elektrycznymi. Warto wtedy włączyć GPS i odszukać niedaleką lokalizację, która pozwala ominąć przeszkody.
Kontynuując marsz wzdłuż krawędzi lasu, podróżujący może doświadczyć niezwykłych widoków otaczających łąki. Przejście jest jednak zakłócane regularnie przez pobliskie polowania, może to nieco zakłócić spokój podróży.
Docierając do Łużyckich Skałek, podróżujący ma chwile na złapanie odechu oraz podziwiania piękna tego miejsca w pełnej krasie. Następnie, na drodze asfaltowej prowadzącej do głównej drogi Kudowa Karłów, można kontynuować trasę niebieskim szlakiem, który jest dobrze oznakowany, będąc często odwiedzanym miejscem w Górach Stołowych.
Kierując się w stronę Skał Puchacza, osiąga się punkt widokowy o wysokości 730 m n.p.m., który oferuje imponujące widoki na okoliczne tereny, w tym Obniżenie Dusznickie, Góry Bystrzyckie, Orlickie, Wzgórza Lewińskie oraz Urwisko Batorowskie. Zejście ze skał wymaga całkiem sporej sprawności, jednak w niektórych miejscach są zamontowane łańcuchy ułatwiające przejście.
- Suma podejść: 973 m
- Suma zejść: 919 m
- Region: Góry Bystrzyckie, Pogórze Orlickie, Góry Stołowe
- Najwyższy punkt: Vrchmezi rozc 1074 m n.p.m
Potoki kształtujące doliny - Przełęcz trzech dolin
Większość trasy prowadzi niebieskim szlakiem, nie licząc końcowego odcinka. Trasę świetnie pokonuje się rowerem w cieplejsze dni, jednak spacer po malowniczym szlaku też sprawia wiele zabawy. Całość trasy nie pozwala się zgubić, po drodzę można znaleść wiele dobrze widocznych oznakowań. W momencie przejścia przez Głuszycę wymagane jest ominięcie trochę większego potoku, zalecam ostrożność i powolne pokonywanie odcinka. Później wybieramy żółty szlak, który prowadzi nas w stronę Turzyny i Zamku Rogowiec, cudowne miejsce do zdjęć do zapaleńców fotografii.
- Suma podejść: 1784m
- Suma zejść: 1677 m
- Region: Góry Bystrzyckie,
- Pogórze Orlickie, Góry Stołowe, Obniżenie Ścinawki, Góry Kamienne
- Najwyższy punkt: Vrchmezi rozc 873 m n.p.m
To gdzie się wybieracie?
Wiele tras, wiele punktów, wiele wyborów. Każdy ma w Sobie coś wyjątkowego i to od was zależy, która trasa najbardziej przypadła wam do gustu. Podane przez nas trasy to tylko propozycje, pamiętajcie że w jest wiele atrakcji niedaleko Zieleńca, zachęcamy do sprawdzenia ich i wyruszenia na własną wycieczkę! Powiedzcie, który punkt przekonała was najbardziej i podajcie nam swoje propozycje tras wycieczkowych.