Wiosna ach to ty! Zarezerwuj w terminie od niedzieli do piątku i skorzystaj z Rabatu aż 20% - użyj kodu: Wiosna24

Zarezerwuj online

Szczeliniec Wielki

Szczeliniec Wielki jest najwyższym szczytem Gór Stołowych (919m n.p.m.), który należy do Korony Gór Polski. Stanowi pozostałości po ich najwyższym piętrze. Wraz z upływem czasu, erozja przyczyniła się do stworzenia wyjątkowych form skalnych, które obecnie każdego roku są odwiedzane przez miłośników górskich krajobrazów. Formy te przybierają różnorodne kształty utożsamiane z przeróżnymi postaciami. Tak więc możemy podziwiać Mamuta, Kwokę, Wielbłąda, Słonia, Fotel Pradziada czy Głowę Księżniczki Emilki. Interesującą częścią Szczelińca jest także Piekiełko będące szczeliną skalną o ok. 100m długości i 20m głębokości. Panująca wewnątrz niska temperatura, a także wysoka wilgotność sprawiają, że dno Piekiełka bardzo długo – zazwyczaj do połowy czerwca – usłane jest warstwą śniegu.

 

Na szczyt Szczelińca Wielkiego prowadzą kamienne schody składające się z ok. 665 stopni. Zbudowano je na przełomie XVIII i XIX w. We wszystkie prace związane z udostępnieniem górskich ścieżek zwiedzającym, angażował się Franciszek Pabel, który również jako pierwszy w Europie otrzymał oficjalne stanowisko mianowanego przewodnika górskiego. Tajemnicze i zarazem zachwycające krajobrazy Gór Stołowych podziwiane były także przez znane postacie, takie jak John Quincy Adams, który w późniejszych latach został prezydentem USA. Natchnienia szukał tu także J.W. Goethe, a sam Chopin wyraził ubolewanie z powodu braku możliwości wejścia na szczyt ze względu na problemy zdrowotne.

 

Na najwyższy szczyt Gór Stołowych prowadzi wiele szlaków turystycznych, dzięki czemu sami możemy zdecydować, jak dużo czasu pragniemy poświęcić na górską wędrówkę. Co więcej, na Szczelińcu znajduje się schronisko, w którym istnieje możliwość przenocowania, a także skorzystania z oferty posiłków i napojów. Tuż obok schroniska umiejscowiony jest taras widokowy, z którego rozciąga się wspaniała panorama na Karkonosze, Góry Sowie, a także Kamienne oraz Broumowskie Ściany. To właśnie tutaj spragnieni nowych doznań i obcowania z pięknem natury, możemy podziwiać niezapomniane wschody i zachody słońca, które z pewnością utkną w naszej pamięci na dłużej.