Zarezerwuj w terminie od niedzieli do piątku i skorzystaj z Rabatu aż 20% - użyj kodu: Lato24

Zarezerwuj online

Zamek Książ

Zamek Książ znajduje się w Wałbrzychu, na granicy Przedgórza Sudeckiego oraz Sudetów Środkowych, w obszarze Książańskiego Parku Krajobrazowego. Park ten istnieje od 1981 r., a położony jest nad rzeką Pełcznicą. Kompleks zamkowy jest malowniczo położony na skale, w zakolu rzeki. W skład kompleksu zamkowo-parkowego wchodzą budynki, tarasy i park. Zamek Książ dzierży tytuł największego zamku na Dolnym Śląsku, będąc jednocześnie trzecim co do wielkości zamkiem w całej Polsce.

 

Obecny zamek nie wygląda jednak tak, jak przed laty. Na przestrzeni wieków zmieniały się jego funkcje oraz właściciele. Niejednokrotnie ulegał także zniszczeniom, aby następnie zostać przebudowany. Budowla powstała pod koniec XIII w., w latach 1288 – 1292. Początkowo nazywany był Książęcą Górą i stanowił warownię, której celem była obrona księcia świdnicko-jaworskiego Bolka I Surowego. Z czasem miejsce to stało się książęcą rezydencją.

 

Ze względu na strategiczne położenie, zamek nazywany był także Kluczem do Śląska. Ochraniał on bowiem drogę handlową ze Śląska do Czech. Od końca XIV w. zamek bardzo często stawał się celem napadów oraz ulegał zniszczeniom w wyniku toczonych wówczas wojen. Przełom nastąpił w 1509 r., kiedy to jego nowym nabywcą stał się Conrad I von Hoberg. W 1605 r. zamek stał się własnością Hochbergów, których ród sprawował nad nim pieczę przez następne trzy wieki. W tym czasie budowla coraz bardziej stawała się bogatą rezydencją pałacową.

 

Podczas II wojny światowej zamek uległ zniszczeniom, a pod budowlą wydrążono ogromne tunele co do przeznaczenia których do dziś nie ma pewności. Obecnie odnowiony kompleks jest miejscem, w którym dzieje się naprawdę wiele. Oprócz samego podziwiania zamku, możemy uczestniczyć tu w licznych wydarzeniach kulturalnych. Jednym z bardziej znanych jest Festiwal Kwiatów i Sztuki oraz Dolnośląski Festiwal Tajemnic. Co więcej, można wybrać się także na intrygujące, nocne zwiedzanie kompleksu.