Wiosna ach to ty! Zarezerwuj w terminie od niedzieli do piątku i skorzystaj z Rabatu aż 20% - użyj kodu: Wiosna24

Zarezerwuj online

Zamek Leśna Skała w Szczytnej

Zamek Leśna Skała położony jest w Szczytnej, na górze Szczytnik. Obecnie miejsce to można zwiedzać zarówno samodzielnie, jak i z przewodnikiem. Miejscowość Szczytna położona jest między Górami Stołowymi, a Bystrzyckimi. Można tutaj dojechać samochodem, pociągiem lub zdecydować się na pieszą wędrówkę, od strony Polanicy-Zdroju.

 

Zamek Leśna Skała powstał w XIX w., na wzór średniowiecznych zamków obronnych. Budowla ma 7,5 tys. metrów kwadratowych. Zamek powstał w latach 1831-1837, a umiejscowiono go na 589 m n.p.m. Budowa zamku była związana z powstaniem rezydencji hrabiego Leopolda von Hochberga, którą ulokowano w pobliżu fortu na Szczytniku, który stworzyli Prusacy. Zamek Leśna Skała miał pełnić funkcję zamku rycersko-myśliwskiego.

 

Przez kolejne lata, zamek zmieniał swoich właścicieli. Natomiast w jego wnętrzach zachowano oryginalne detale pochodzące z XIX w. Podczas drugiej wojny światowej pełnił rolę luksusowego ośrodka rehabilitacji Wehrmachtu, a następnie mieścił się w nim sztab armii sowieckiej. W połowie XX w. stał się Domem Pomocy Społecznej.

 

Od 2020 r. zamek jest otwarty dla turystów. Wewnątrz znajdziemy wykonane w stylu neogotyckim portale czy obramowania okien. W zamku znajduje się sala rycerska, a także kaplica Matki Boskiej Królowej Pokoju. Co więcej, do dyspozycji jest także taras z którego rozpościerają się malownicze widoki. W zamku organizowane są różnego rodzaju wydarzenia, takie jak Walentynki lub Dzień babci i dziadka.