Wiosna ach to ty! Zarezerwuj w terminie od niedzieli do piątku i skorzystaj z Rabatu aż 20% - użyj kodu: Wiosna24

Zarezerwuj online

Duszniki-Zdrój

Przełomowym momentem w historii miasta było uznanie Dusznik w 1769 r. za uzdrowisko i zarazem wpisanie „Zimnego Zdroju” na listę źródeł leczniczych Prus. Już na początku XIX w. Duszniki-Zdrój zostały uznane za jedno z najlepszych uzdrowisk w całym regionie.

 

Duszniki-Zdrój to niewielka miejscowość uzdrowiskowa, która jednak ma znacznie więcej do zaoferowania. Ciekawym miejscem jest Muzeum Papiernictwa mieszczące się w pochodzącym z XVII w. zabytkowym młynie papierniczym, który niegdyś zaliczano do jednego z najsłynniejszych w Europie. Produkowano tu papier czerpany. W muzeum można oglądać wystawy stałe, które prezentują historię papieru, jak i całego drukarstwa, a także wystawy czasowe. Dostępne są także warsztaty z robienia papieru oraz lekcje muzealne.

 

Jedną z największych atrakcji miejscowości jest Park Zdrojowy o powierzchni ponad 5 hektarów. Różnorodne, liczne gatunki kwiatów i drzew sprawiają, że jest to miejsce, które zachwyca bogactwem barw. Na terenie parku znajdują się okazy objęte szczególną ochroną. Znajdziemy tu zarówno gatunki rodzime, jak i te aklimatyzowane. Będąc w parku zdecydowanie warto jest zwrócić uwagę na ogród fenologiczny, który został podzielony na cztery pory roku, co związane jest z czasem kwitnięcia roślin.

 

W Parku Zdrojowym w Dusznikach-Zdroju znajduje się teatr nazywany Dworkiem Chopina. To właśnie tutaj w 1826 r. miał miejsce pierwszy zagraniczny koncert Fryderyka Chopina. W późniejszych latach podjęto decyzję o corocznej organizacji Międzynarodowego Festiwalu Chopinowskiego. Tym samym wydarzenie kulturalne w Dusznikach-Zdroju stanowi najstarszy na świecie, wciąż odbywający się, festiwal pianistyczny.

 

Park Zdrojowy skrywa jednak więcej atrakcji. Znajdziemy w nim Kolorową Fontannę, która poza okresem zimowym, mieni się różnymi barwami, a słupy wody tańczą do utworów muzycznych. W parku możemy również wybrać się do pijalni wód mineralnych.

 

Co jeszcze można obejrzeć w Dusznikach-Zdroju? Z pewnością renesansowo-barokowy kościół św. Piotra i Pawła z XVII w. z u unikatową amboną przybierającą kształt wieloryba, a także stary rynek z pięknymi, zabytkowymi kamienicami.