W TYGODNIU TANIEJ !!!! zarezerwuj w terminie od niedzieli do piątku i skorzystaj z Rabatu aż 20% - użyj kodu: Zima24 *nie dotyczy okresu Feriii 2024

Zarezerwuj online

Kompleks schronów w Náchodzie

W miejscowości Náchód, w pobliżu przejścia granicznego w Kudowie, znajduje się część czeskiej linii obronnej, gdzie możemy przyjrzeć się z bliska kompleksowi bunkrów. Jest to miejsce, które z pewnością zainteresuje miłośników historii.

 

Na miejscu możemy zwiedzić m.in. bunkier Voda, z którego do lat 80-tych korzystała Obrona Cywilna. W 2004 r. podjęto decyzję o odnowieniu jego wnętrz, a w związku z tym odkopano studnię, stworzono replikę oryginalnych pancernych drzwi oraz przeprowadzono inne prace modernizacyjne. Od 2010 r. schron przyjmuje odwiedzających, którzy mogą obejrzeć wystawę przedstawiającą uzbrojenie żołnierzy czechosłowackich, pochodzące z lat 1918 – 1945.

 

Jednym z popularniejszych schronów jest Březinka, którego wnętrza zostały doskonale zrekonstruowane. Możemy tu przejść się po izbach żołnierzy, które zostały wyposażone w sprzęt i broń pochodzące z ówczesnych lat. Znajduje się tutaj jedyna w Czechach łącznica telefoniczna. Można także z bliska przyjrzeć się kuchence benzynowej oraz karabinowi maszynowemu.

 

Kompleks schronów w miejscowości Náchód to miejsce, którego z pewnością nie powinien ominąć żaden miłośnik historii, szczególnie tej wojennej.