Zarezerwuj w terminie od niedzieli do piątku i skorzystaj z Rabatu aż 20% - użyj kodu: Lato24

Zarezerwuj online

Kopalnia uranu w Kletnie

Kopalnia uranu w Kletnie położona jest na północnym stoku Żmijowca w Masywie Śnieżnika. Funkcjonowała w latach 1948-1953. Kopalnia obejmowała 20 sztolni, 3 szyby, a długość wszystkich wyrobisk wynosiła ponad 37 km. Przez wszystkie lata działalności wydobyto tutaj ok. 20 ton uranu. Należy pamiętać, że sztolnia udostępniona dla zwiedzających jest całkowicie bezpieczna od promieniowania radioaktywnego.

 

Co zobaczymy podczas wędrówki kolorowymi korytarzami kopalni? Przede wszystkim będziemy podziwiać minerały, takie jak ametyst, fluoryt, kwarc mleczny, malachit czy baryt. Przyjrzymy się również rekonstrukcjom map paleogeograficznych, procesom minerałotwórczym i skałotwórczym, dowiemy się jak powstały kontynenty oraz pierwsze organizmy, a także, w jaki sposób określone gatunki wymarły wiele lat temu.

 

Na trasie obejrzymy również kolekcję starego sprzętu górniczego, który przybliży nam pracę ówczesnych górników. Warto bowiem mieć na uwadze, że to nie tylko dawna kopalnia, ale obecnie, przede wszystkim podziemna trasa edukacyjna. Dla osób żądnych przygód przygotowano możliwość nocnego zwiedzania kopalni, gry terenowe, warsztaty geologiczne, a także tzw. ekstremalną przygodę, która polega na odkrywaniu nieudostępnionych sztolni dawnej kopalni uranu, a także średniowiecznych chodników kopalni rud żelaza liczących sobie ponad 600 lat.

 

Z kopalni uranu w Kletnie z pewnością nikt nie wyjdzie bez nowej dawki wiedzy. To idealna propozycja dla każdego, zarówno młodszego, jak i starszego turysty – dla osób pragnących poznawać świat i zdobywać nowe doświadczenia.