Wiosna ach to ty! Zarezerwuj w terminie od niedzieli do piątku i skorzystaj z Rabatu aż 20% - użyj kodu: Wiosna24

Zarezerwuj online

Ostaš – skalne miasto 

Ostaš to szczyt znajdujący się w czeskich Górach Stołowych, wznoszący się na wysokość 700 m n.p.m. Jest oddalony o ok. 4 km od miejscowości Police nad Metují. Charakterystyczną cechą tutejszego obszaru są liczne formacje, które tworzą skalne labirynty.

 

Znajdziemy tu dwie niezwykle ciekawe trasy – Dolny oraz Górny Labirynt. Przejście całości zajmuje ok. 2 godzin. Obie trasy zapewniają niezapomniane wrażenia. Czasami może nam się wydawać, że z danego zaułku nie ma wyjścia lecz z pewnością po chwili odnajdziemy ukryte przejście.

 

W Górnym Labiryncie możemy podziwiać takie formy skalne, jak Mogiły Śmierci czy Diabelski Wóz. Co więcej, znajduje się tu sporo punktów widokowych z malowniczą panoramą obejmującą Broumovskie Steny, Karkonosze, Góry Kamienne, Góry Sowie, Bystrzyckie oraz Orlickie. Również na samej górze umiejscowiono platformę widokową o nazwie Fridlantska Skała.  

 

Dolny Labirynt Skalnego Miasta to trasa prowadząca do Kociego Gródka. Chociaż po drodze nie ujrzymy zbyt dużo otwartych widoków, wynagradzają nam to wąskie przesmyki, skalne schodki oraz bramy przez które musimy się przeciskać, aby kontynuować wędrówkę. Na trasie ujrzymy drogowskaz kierujący do Jaskini Braci Czeskich. Warto tam się wybrać, w szczególności, że do pokonania mamy tylko 200 m w jedną stronę. Na dole ujrzymy ciasny, wysoki korytarz wraz z zaklinowanym u góry, dużym głazem. Dawniej organizowane tu były tajne nabożeństwa.

 

Skalne miasto to miejsce magiczne, które przypadnie do gustu nie tylko najmłodszym.