Zarezerwuj w terminie od niedzieli do piątku i skorzystaj z Rabatu aż 20% - użyj kodu: Lato24

Zarezerwuj online

Rezerwat Torfowisko pod Zieleńcem

Torfowisko pod Zieleńcem to obszar unikalny w skali całego kraju. To niezwykłe miejsce, powstałe ok. 8 tysięcy lat temu, położone jest w sercu Gór Bystrzyckich. Torfowisko zajmuje obszar ok. 270 hektarów, a jego głębokość wynosi 8 m. Jest to teren praktycznie bezodpływowy, co ma związek ze specyficznym podłożem, a dokładniej nieprzepuszczalnymi skałami.

 

Torfowisko pod Zieleńcem tworzą dwie misy – Topielisko oraz Czarne Bagno. Zdarza się, że ze względu na specyficzną florę, miejsce to porównywane jest do tajgi syberyjskiej. Unikalna roślinność, a także liczne gatunki ptactwa oraz innych zwierząt sprawiają, że obszar ten stanowi niezwykle wartościowe dziedzictwo natury, któremu z pewnością warto jest przyjrzeć się bliżej.

 

W celu udostępnienia terenu dla zwiedzających, na torfowisku położono specjalne drewniane chodniki, które nie tylko umożliwiają poruszanie się, ale zarazem chronią tutejszą roślinność przed zniszczeniem. Na Torfowisku pod Zieleńcem znajduje się także wieża widokowa z której możemy podziwiać okolicę. Po raz pierwszy powstała w tym miejscu w 1919 r.

 

Zwiedzanie torfowiska stanowi doskonałą propozycję na spędzenie wolnego czasu zarówno dla młodszych, jak i starszych podróżników. Dzika, wyjątkowa roślinność, ogrom różnorodnych gatunków ptactwa, owadów i innych zwierząt sprawiają, że to właśnie tutaj poczujemy się tak, jakbyśmy zawędrowali do samego serca natury.