Wiosna ach to ty! Zarezerwuj w terminie od niedzieli do piątku i skorzystaj z Rabatu aż 20% - użyj kodu: Wiosna24

Zarezerwuj online

Skalne Miasto w Czechach

Skały Adrszpasko-Teplickie stanowią największe miasto skalne o najbardziej dzikim charakterze w Europie Środkowej. Ten niezwykły i wyjątkowy kamienny labirynt został stworzony siłami natury. Oprócz fantazyjnie ukształtowanych skał, zobaczymy tu również wiele ciekawych gatunków roślin i zwierząt.

 

Na trasie turystycznej, którą poprowadzono przez Skalne Miasto, znajduje się wiele pięknych skał, rozbudzających wyobraźnię zarówno dzieci, jak i dorosłych. Możemy przyjrzeć się bliżej Sfinksowi, Głowie Cukru, Kochankom, Niedźwiedziowi Polarnemu, Świątyni, Wielbłądowi czy Kaplicy. Charakterystycznym punktem Skalnego Miasta jest także Brama Gotycka, którą postawiono w 1839 r. Znajdziemy tu również urokliwe i zarazem romantyczne Kryształowe Jeziorko Pískovna, będące pozostałością po dawnej kopalni piasku, a także Wielki Wodospad spadający do wąwozu z wysokości 16 m, który zimą zamienia się w równie urzekający język zamarzniętej wody. Skalne Miasto to także przepiękne górskie panoramy. To właśnie z licznych punktów widokowych można podziwiać najpiękniejsze formy skalne. Z pewnością godnym uwagi jest punkt znajdujący się na Wzgórzu Starozamkowym, z którego doskonale widać całe Skalne Miasto.

 

W średniowieczu skały stanowiły schronienie dla tutejszych mieszkańców. Jednak dopiero w XVIII i XIX w. pojawiło się bardzo duże zainteresowanie Skalnym Miastem. Było to powiązane przede wszystkim z rozwojem turystyki. Co więcej, w fantazyjnie ukształtowanym terenie, natchnienia szukali ówcześni poeci i artyści. W 1824 r. w Teplickich Skałach wybuchł ogromny pożar, który ułatwił dojście do najbardziej niedostępnych fragmentów. Dzięki temu miejsce to zyskało jeszcze większą popularność. W XX w. wytyczono tu szlaki turystyczne oraz zadbano o odpowiednią infrastrukturę turystyczną. Obecnie Skalne Miasto można zwiedzać przez cały rok.