Zarezerwuj w terminie od niedzieli do piątku i skorzystaj z Rabatu aż 20% - użyj kodu: Lato24

Zarezerwuj online

Skansen w Pstrążnej

Skansen w Pstrążnej położony jest w Kudowie-Zdroju, na terenach malowniczej wsi. Skansen powstał w 1984 r. jako oddział Muzeum Regionalnego w Wałbrzychu. Natomiast od 2006 r. stanowi samodzielną instytucję kultury.

 

Skansen obejmuje zabytkowe, drewniane obiekty, które są przykładem architektury ludowej pogórza sudeckiego. W ich wnętrzach znajdują się stare meble oraz sprzęt pochodzący z XVIII, XIX oraz XX w. Co więcej, przedmioty zostały opisane, dzięki czemu odwiedzający mogą lepiej poznać ich przeznaczenie. Na terenie kompleksu znajduje się także drewniany wiatrak, z którego można obejrzeć malowniczą wieś.

 

Zabytkowe obiekty pozwolą nam przenieść się w czasie. Zbudowany w 1856 r. budynek mieszkalno-gospodarczy z kuźnią i sklepem to miejsce pracy kowala, w którym przejdziemy się po kuźni, przedsionku, obórce, kuchni oraz sali z kominkiem. Powstały na początku XIX w. zajazd to budynek, w którym dawni wędrowcy korzystali z noclegu oraz posiłku. Co więcej, kompleks obejmuje także ówczesne budynki mieszkalne, Ziołowy Ogród Baby Jagi, który umożliwia poznanie niebezpiecznych roślin, dzwonnicę alarmową ostrzegającą przed zagrożeniem oraz Wiatrak Koźlak z Jabłowa.

 

Na miejscu organizowane są różnego rodzaju warsztaty oraz lekcje edukacyjne. Tutaj spróbujemy tradycyjnego chleba oraz nauczymy się ludowego sposobu malowania. Skansen w Pstrążnej to miejsce, które zaciekawi zarówno młodszych, jak i starszych podróżników.