Wiosna ach to ty! Zarezerwuj w terminie od niedzieli do piątku i skorzystaj z Rabatu aż 20% - użyj kodu: Wiosna24

Zarezerwuj online

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie jest jedną z najdłuższych i najgłębszych w Polsce. Do dziś nie jest znana dokładna długość jej korytarzy lecz szacuje się, że wynosi ok. 5 km, podczas gdy głębokość przekracza 100 m.

 

Wydzielona dla odwiedzających trasa turystyczna znajduje się na środkowym poziomie. Jest ona bardzo atrakcyjna ze względu na unikalną szatę naciekową oraz obecność licznych kości zwierząt żyjących w epoce lodowcowej. Wyjątkowo dobrze zachowana szata naciekowa jaskini związana jest głównie z gromadzeniem się w wodzie węglanu wapnia, który przybiera postać kalcytu. Kalcyt może natomiast występować w różnorodnych kształtach. Do nacieków możemy zaliczyć m.in. stalaktyty, stalagmity oraz ich połączenia, czyli widowiskowe stalagnaty.

 

Niezwykle pięknie wygląda również woda spływająca po stropie jaskini, która tworzy zasłony kalcytowe. Także dno jaskini prezentuje się równie ciekawie. Zobaczymy tu misy martwicowe z wodą, formy przypominające rafę koralową, a także rzadko spotykane kuliste ziarna mineralne.

 

Jaskinia Niedźwiedzia w Kletnie została przypadkowo odkryta w 1966 r. Po przeprowadzeniu wielu prac badawczych, udostępniono ją turystom w 1983 r. W 1977 r. jaskini przyznano tytuł Rezerwatu Przyrody. Obecna trasa turystyczna wynosi ok. 360 m, a zwiedzanie odbywa się z przewodnikiem. Osoby żądne dodatkowych atrakcji, mogą zdecydować się na 3 godzinną trasę ekstremalną, która pozwala na pewien czas wczuć się w rolę prawdziwego grotołaza. Trasa ta obejmuje zejście na dno Wielkiej Szczeliny, a także przechodzenie przez zaciski i wąskie szczeliny. Z tego względu polecana jest osobom o mniejszych wymiarach oraz sprawnym fizycznie.