Wiosna ach to ty! Zarezerwuj w terminie od niedzieli do piątku i skorzystaj z Rabatu aż 20% - użyj kodu: Wiosna24

Zarezerwuj online

Twierdza Kłodzko

Twierdza Kłodzko stanowi obecnie jeden z najistotniejszych zabytków całego Dolnego Śląska. Do zwiedzania została udostępniona Twierdza Główna, a także fort pomocniczy Owcza Góra. Z Twierdzy Kłodzko roztacza się przepiękny widok na całe miasto oraz pobliskie góry.

 

Twierdza Kłodzko jest wyjątkowa pod różnymi względami. Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na unikalny w skali Europy system korytarzy kontrminerskich, czyli podziemnego labiryntu. Takie rozwiązanie zapewniało efektywną obronę przed podkopami wrogów poprzez zastosowanie min. Zadanie, jakiego podejmowali się minerzy należało do najtrudniejszych spośród wszystkich, jakie miały miejsce w twierdzy. Obecnie turyści mają wyjątkową możliwość zwiedzania podziemnego labiryntu Twierdzy Kłodzko. Niezapomniane wrażenia i duża dawka emocji gwarantowane!

 

Początku historii Twierdzy Kłodzko należy wypatrywać w momencie budowy warownego grodu z drewna, jaki powstał w średniowieczu. Miejsce to zostało przebudowane na murowany zamek obronny, który należał do władców Kłodzka. Natomiast budowa nowożytnej fortyfikacji w tym mieście ma swój początek w wojnie trzydziestoletniej. To właśnie wtedy powstał kompleks złożony z trzech bastionów połączonych ze sobą dwoma kurtynami. Niewątpliwym atutem położenia twierdzy była naturalna obrona, jaką stanowiło zbocze góry.

 

Po tym, gdy Kłodzko zostało zdobyte przez wojska cesarskie, przebudowano kompleks oraz dobudowano fortyfikacje bastionowe. Kolejny ważny etap rozbudowy twierdzy nastąpił za czasów panowania króla pruskiego Fryderyka II Wielkiego. W pierwszej połowie XIX w. twierdza rozrosła się o szańce obozu warownego. W drugiej połowie XIX w. przekształcono ją w magazyny oraz więzienia, w których umieszczano więźniów politycznych, jeńców wojennych oraz żołnierzy, których podejrzewano o niewłaściwe działania. W 1960 r. obiekt został wpisany do rejestru zabytków.

 

Zwiedzanie Twierdzy Kłodzko jest o tyle ciekawe, że możemy przejść się zarówno główną trasą turystyczną, jak i obejrzeć sieć podziemnych chodników kontrminowych, czy zdecydować się na nocne zwiedzanie w blasku lampionów i świec.