Wiosna ach to ty! Zarezerwuj w terminie od niedzieli do piątku i skorzystaj z Rabatu aż 20% - użyj kodu: Wiosna24

Zarezerwuj online

Twierdza Srebrna Góra

Jedna z najważniejszych atrakcji Dolnego Śląska i zarazem unikatowy obiekt w skali militarnego dziedzictwa kulturowego Europy. Twierdza Srebrna Góra w momencie powstania, czyli w latach 1765-1777 stanowiła jedną z najnowocześniejszych fortyfikacji w Europie.

 

Cały kompleks obronny jest bardzo rozległy i wynosi ponad 100 hektarów i zarazem 3km długości. Tym samym zalicza się do największych górskich zespołów obronnych kontynentu. Z tego powodu nadano jest również status Pomnika Historii. Możemy zwiedzić dziedziniec, podziemne kazamaty, znaleziska z dawnych wieków, a także udać się na taras widokowy na koronie potężnego Donjonu z którego rozciąga się wspaniała panorama obejmująca Śnieżnik, Góry Bardzkie, Sowie oraz Opawskie. Wspomnienie malowniczych krajobrazów z pewnością zostanie z nami na dłużej.

 

Obecnie udostępniono turystom jeszcze więcej ciekawych fragmentów fortyfikacji, takich jak podziemne ujęcia wody wraz ze studnią, podziemny most zwodzony, a także umożliwiono przejście przez najgłębszą w Polsce fosę. Co więcej, pomieszczenia żołnierzy wyposażono w prycze, piece kaflowe oraz przedmioty codziennego użytku. Wszystko to, aby odbiorca był w stanie choć na moment przenieść się w czasy funkcjonowania górskiej fortyfikacji.

 

Twierdza Srebrna Góra posiadała 151 pomieszczeń fortecznych, które były umiejscowione na trzech poziomach. W środku znajdowały się magazyny, zbrojownie, kaplica, szpital, więzienie, piekarnia, browar czy warsztaty rzemieślnicze. Mogło zmieścić się tutaj prawie 4 tysiące żołnierzy. Po raz pierwszy twierdza pełniła swoje funkcje obronne w 1807 r. kiedy to została zaatakowana przez francuską armię dowodzoną przez Hieronima Bonaparte. W 1867 r. zakończyły się losy wojenne twierdzy. Wówczas przejęła funkcję poligonu saperskiego. Podczas II wojny światowej powstał tutaj karny obóz jeniecki. Obecnie Twierdza Srebrna Góra jest chętnie odwiedzana przez licznych turystów pochodzących z całej Polski, jak i spoza granic naszego kraju.